Ei dual, quad tai octa: Qualcommin seuraava piiri deca-core?

Kirjoittaja Matti Robinson,

Ei dual, quad tai octa: Qualcommin seuraava piiri deca-core?
Tämänpäiväiset huhut kertovat, että Qualcomm valmistelee uuden Snapdragon-järjestelmäpiirin julkaisua. Snapdragon 818 on yhtiön ensimmäinen nk. deca-core-suorittimella varustettu järjestelmäpiiri, joka tarkoittaa, että suoritinytimiä siinä on kymmenen.

STJS Gadgets Portalin sisäpiirilähteiden mukaan Qualcommin Snapdragon 818 on vastaus Exynos-piireille, mutta erityisesti MediaTekin ensimmäiselle deca-core-piirille, Helio X:lle.

MediaTekin Helio X:n suoritin koostuu kymmenestä ytimestä, joista neljä on vähätehoisia, neljä keskitehoisia ja kaksi huipputehokkaita. 4-4-2-mallista poiketen huhut kertovat, että Qualcomm toisi omaan piiriinsä neljä huipputehokasta A72- ja kaksi keskitehoista A53-suoritinydintä ja siten malli olisi 4-2-4.

Uusi piiri on tärkeä taistelussa Samsungin Exynosia vastaan, joka otti erityisesti Snapdragon 810:n ongelmia johdosta etulyöntiaseman. MediaTek on panostanut viime vuodet kovasti myös korkealaatuisempiin ja tehokkaampiin piireihin, joissa Snapdragon on ollut selvä ykkönen vuosia.


Kyseessä on tässä vaiheessa vielä täysi huhu, eikä mitään konkreettista laitteistosta ole saatavilla. Lähteen mukaankin kaikki on vasta paperilla, joten kokoonpano voi hyvinkin elää. Lienee kuitenkin selvää, että Qualcomm tulee ennemmin tai myöhemmin julkaisemaan ensimmäisen 10-ytimisen järjestelmäpiirinsä, mutta milloin ja millä nimellä?

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Biisiketju 5789 Vapaata keskustelua
Perseilyketju. 2313 Vapaata keskustelua
Windows 11 - Keskustelu 365 Windows -ongelmat
Tekoäly - Yleistä keskustelua tekoälystä 83 Vapaata keskustelua
Win 11 asennus herjaa suojattua käynnistystä 6 Windows -ongelmat
Näyttis ongelma? 2 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Miten kadonneen Iphonen paikannus äänimerkillä toimii? 2 iPhone-keskustelu ja tukikeskus
uTorrent ei ala lataamaan 8 Aloittelijoiden P2P-ongelmat
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 252 Vapaata keskustelua
iPhone 12 netti ongelma 15 iPhone-keskustelu ja tukikeskus
Näytä lisää viestejä