Näin Raspberry Pi muuntui puhelimeksi

Kirjoittaja Matti Robinson, | Kommentteja (2)

Näin Raspberry Pi muuntui puhelimeksi
Taskukokoinen tietokone Raspberry Pi on löytänyt tiensä värkkääjäyhteisöihin ja värkkääjien sydämiin. Raspberry Pi on muuntunut aikojen saatossa mitä mielenkiintoisimmiksi välineiksi, mutta tällä kertaa kyseessä on erityisen hieno vempele.

Ohjelmoija David Hunt on muokannut yhdelle piirille sovitetusta Raspberry Pi -tietokoneesta matkapuhelimen, kertoo Engadget. Hunt on toki lisännyt piiriin kaupasta löytyviä tarvikkeita, kuten kosketusnäytön, GSM-modeemin ja 2500mAh akun.

Koko paketin hinnaksi tuli 158 dollaria eli noin 114 euroa, joten aivan halvimmasta peruspuhelimesta ei ole kyse. Todistettavasti PiPhoneksi ristityllä laitteella pystyy ainakin soittamaan, sillä videolla Hunt onnistuneesti soittaa omaan numeroonsa.

Aivan massatuotantoon laitetta ei kuitenkaan vielä voi laittaa, sen verran karun näköinen laitos on kyseessä.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

2 kommenttia

Michelola
Michelola
esim Arduinosta on tehty paljon hienompia
perhana
perhana
Onko toimitus sattunut huomaamaan, että tällä nykyisellä systeemillä tämäkin uutinen on nyt jo kolmatta kertaa eri otsikolla afterdawnin etusivulla uusissa uutisissa.

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Biisiketju 5728 Vapaata keskustelua
Uusi Outlook-sovelluksen pakkoasennuksen esto. 20 Käyttäjien tekemät oppaat
Windows 11 - Keskustelu 315 Windows -ongelmat
Sony Xperia 3 Android -keskustelu
Yleistä keskustelua asian vierestä 146 Vapaata keskustelua
Android Samsung s-posti viestit 5 Android -keskustelu
Hotmail Microsoft viesti 5 Virukset ja haittaohjelmat
Samsung Galaxy A34 sulkeminen 3 Android -keskustelu
Kuvien liittäminen Galleriasta 2 Android -keskustelu
Perseilyketju. 2278 Vapaata keskustelua
Näytä lisää viestejä