Vuzix aikoo hyödyntää videolaseissaan Nokian tekniikkaa

Kirjoittaja Manu Pitkänen, | Kommentteja (3)

Vuzix aikoo hyödyntää videolaseissaan Nokian tekniikkaa
Vuzix on ilmoittanut lisensoivansa Nokian kehittämän EPE-teknologian (Exit Pupil Expanding). Yhtiön tarkoituksena on hyödyntää sitä NED-näytöissä (Near Eye Display tai near-to-eye display), jotka ovat aurinkolaseja muistuttavia näyttöjä eli videolaseja.

Vuzixin mukaan Nokian teknologia on puuttuva palapelin osa videolasien kehityksessä. EPE mahdollistaa ohuiden, keveiden ja läpinäkyvien näyttöjen valmistamisen. Vuzix lupaa markkinoille sellaisia laseja, joista sci-fi-harrastajat ovat uneksineet. Vuzixin yhteistyökumppanina on ollut Fraunhofer IPMS, joka kertoi kehittäneensä silmän liikettä tottelevan OLED-näytön viime keväänä.

Nokian kanssa solmitun yhteistyön ansiosta Vuzix voi jatkaa NED-näyttöjen tutkimusta ja valmistaa lisensoituun teknologiaan perustuvia tuotteita. Samalla Nokia pääsee käsiksi Vuzixin tuotteisiin ja komponentteihin, joissa on käytetty matkapuhelinjätin teknologiaa.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

3 kommenttia

ArttuH5N1
ArttuH5N1
Saataisiinko tästä jotain innovatiivista Nokialle?
pasla
pasla
Toivotaan että saataisiin
ep_
ep_
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti ArttuH5N1:
Saataisiinko tästä jotain innovatiivista Nokialle?
Toivottavasti jokin ase muita vastaan.
Viestiä on muokattu sen lähettämisen jälkeen. Viestiä on muokattu viimeksi 25. lokakuuta, 2011 @ 20:27

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Musiikki kappaleista infoa.. 1 Vapaata keskustelua
Äänitallenne MPEG-4 > muunto MP3 muotoon? 8 Ajuri- ja softaongelmat
MusicBee player 3 Ajuri- ja softaongelmat
DVB?T2?ongelma rivitalossa – vain yksi taajuus toimii 15 HD-kanavat
Yleistä keskustelua asian vierestä 450 Vapaata keskustelua
usb tikun kansion poistaminen ei onnistu 8 Tulostimet, näppäimistöt ja muut oheislaitteet
Biisiketju 5995 Vapaata keskustelua
Technicolor 4233 modeemi 19 Windows -ongelmat
Windows 11 - Keskustelu 438 Windows -ongelmat
Windows 10 - Keskustelu 1348 Windows -ongelmat
Näytä lisää viestejä