CompuLab kehittelee Tegra 2 -pohjaista HTPC-konetta

Kirjoittaja Teemu Laitila,

CompuLab kehittelee Tegra 2 -pohjaista HTPC-konetta
Erityisesti sulautettuihin tietokonejärjestelmiin sekä minikokoisiin PC-kokoonpanoihin keskittynyt CompuLab on aikeissa julkaista Nvidian Tegra 2 -alustaan perustuvan Trim Slice -nimetyn HTPC-laitteen. Asiasta kertoo TechConnect. Tegra 2 on totuttu näkemään lähinnä tablet-laitteiden prosessorina, mutta kattavien multimediaominaisuuksiensa ansiosta se soveltuu hyvin käytettäväksi myös pieneen koteloon rakennettujen medialaitteiden sisuksissa.

Kahden ARM Cortex-A9 -ytimen lisäksi Trim Slice sisältää gigatavun DDR2-muistia, 64 gigatavua sisäistä muistia 2,5" kokoisen SSD-aseman muodossa sekä microSD- ja SD-korttipaikat sekä kaksi USB 2.0 -porttia. Laitteen voi yhdistää verkkoon Wlanin, Ethernetin tai Bluetootin välityksellä.

Laite sisältää kaksi HDMI-ulostuloa, joiden avulla 1080p-tasoisen videokuvan voi siirtää television ruudulle.


Laitteen todennäköisin käyttöjärjestelmä on Googlen Android, mutta TechConnectin mukaan CompuLab on luvannut myös vaihtoehtoisia käyttöjärjestelmiä. Trim Slice ei sisällä erityistä kaukosäädintä laitteen ohjaukseen, mutta esimerkiksi internetsurffaus onnistunee liittämällä laitteeseen erilliset hiiri ja näppäimistö vaikka bluetootin välityksellä.

Trim Slice on tulossa markkinoille huhtikuun aikaan ja laitteen on ilmoitettu olevan hinnoiteltu perinteisiä tablet-laitteita halvemmaksi.



Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Klipsch GIG XL Bluetooth-kaiutin ääni ongelma win10 1 Windows -ongelmat
koneen päivitys+virtalähde 27 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Windows XP vielä kerran? 2 Windows -ongelmat
Biisiketju 5888 Vapaata keskustelua
Videoketju 464 Vapaata keskustelua
Windows 10 - Keskustelu 1293 Windows -ongelmat
Miksi videopuhelu ei näy aktiivisena yhteystiedoissa 4 iPhone-keskustelu ja tukikeskus
SSD M.2 Gen5 1 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
LG BP550 Smart 3D Soitin ja yhteysongelma 1 HD-kanavat
AliExpressista Bluetooth-näppäimistö pilkkahintaan 3 Tulostimet, näppäimistöt ja muut oheislaitteet
Näytä lisää viestejä