CompuLab kehittelee Tegra 2 -pohjaista HTPC-konetta

Kirjoittaja Teemu Laitila,

CompuLab kehittelee Tegra 2 -pohjaista HTPC-konetta
Erityisesti sulautettuihin tietokonejärjestelmiin sekä minikokoisiin PC-kokoonpanoihin keskittynyt CompuLab on aikeissa julkaista Nvidian Tegra 2 -alustaan perustuvan Trim Slice -nimetyn HTPC-laitteen. Asiasta kertoo TechConnect. Tegra 2 on totuttu näkemään lähinnä tablet-laitteiden prosessorina, mutta kattavien multimediaominaisuuksiensa ansiosta se soveltuu hyvin käytettäväksi myös pieneen koteloon rakennettujen medialaitteiden sisuksissa.

Kahden ARM Cortex-A9 -ytimen lisäksi Trim Slice sisältää gigatavun DDR2-muistia, 64 gigatavua sisäistä muistia 2,5" kokoisen SSD-aseman muodossa sekä microSD- ja SD-korttipaikat sekä kaksi USB 2.0 -porttia. Laitteen voi yhdistää verkkoon Wlanin, Ethernetin tai Bluetootin välityksellä.

Laite sisältää kaksi HDMI-ulostuloa, joiden avulla 1080p-tasoisen videokuvan voi siirtää television ruudulle.


Laitteen todennäköisin käyttöjärjestelmä on Googlen Android, mutta TechConnectin mukaan CompuLab on luvannut myös vaihtoehtoisia käyttöjärjestelmiä. Trim Slice ei sisällä erityistä kaukosäädintä laitteen ohjaukseen, mutta esimerkiksi internetsurffaus onnistunee liittämällä laitteeseen erilliset hiiri ja näppäimistö vaikka bluetootin välityksellä.

Trim Slice on tulossa markkinoille huhtikuun aikaan ja laitteen on ilmoitettu olevan hinnoiteltu perinteisiä tablet-laitteita halvemmaksi.



Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Windows 10 - Keskustelu 1348 Windows -ongelmat
Yleistä keskustelua asian vierestä 440 Vapaata keskustelua
Windows 11 - Keskustelu 416 Windows -ongelmat
Videoketju 471 Vapaata keskustelua
Biisiketju 5994 Vapaata keskustelua
Kaapelimodeemi F3896 13 Laajakaistaliittymät
microsoft salasanan vaihto ei onnistu 8 Windows -ongelmat
Denever BPS-165 kaiutin ja sen liittäminen tv:n 5 Muuta keskustelua kotiteatterista
Tekoäly - Yleistä keskustelua tekoälystä 142 Vapaata keskustelua
Perseilyketju. 2347 Vapaata keskustelua
Näytä lisää viestejä