Intel puolustaa Insider-tekniikkaa DRM-syytöksiltä

Kirjoittaja Manu Pitkänen, | Kommentteja (1)

Intel puolustaa Insider-tekniikkaa DRM-syytöksiltä
Intel kertoi hiljattain Sandy Bridge -prosessoreidensa julkaisun myötä, että niihin on rakennettu Insider-ominaisuus, joka mahdollistaa HD-suoratoistovideoiden kopiosuojauksien rautatason purun. Tähän asti elokuvayhtiöt eivät ole olleet innokkaita kehittämään suoratoistopalveluita kopiosuojausten toimivuuteen liittyvien epävarmuustekijöiden vuoksi.

Intel Insider-teknologia sai kuitenkin nopeasti osakseen voimakasta kritiikkiä. Sitä on verrattu DRM-suojaukseen. Lisäksi uhkaavana skenaariona pidetään sitä, että suoratoistopalvelut alkavat käyttämään Insideria niin paljon, että Intel kahmaisee markkinajohtajan paikan itselleen HD-suoratoistopalveluiden kopiosuojausteknologiassa. Tällöin vaarana on se, että suoratoistopalvelut eivät toimi minkään muun valmistajan prosessoreilla kuin Intelin.


Intel yrittää toppuutella epäilijöitä kertomalla, ettei yhtiöllä ole mitään muita aikeita kuin tarjota suojattu yhteys HD-suoratoistolle. Intelin Josh Newman kertoi vielä, että Insiderin ei ole tarkoitus olla DRM-suojaus, eikä sen ole tarkoitus rajoittaa sisällön käyttöä. Elokuvayhtiöt voivat itse päättää DRM-suojausten käytöstä. Newmanin mukaan Insider luo elokuvien suoratoistolle sellaisen suojaustason, että elokuvayhtiöt voivat turvallisin mielin alkaa kehittämään omia palveluitaan.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

1 kommentti

Gilbertt
Gilbertt
Taas kerran piraatit pääsevät helpommalla. Mikäs siinä.

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Biisiketju 5789 Vapaata keskustelua
Perseilyketju. 2313 Vapaata keskustelua
Windows 11 - Keskustelu 365 Windows -ongelmat
Tekoäly - Yleistä keskustelua tekoälystä 83 Vapaata keskustelua
Win 11 asennus herjaa suojattua käynnistystä 6 Windows -ongelmat
Näyttis ongelma? 2 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Miten kadonneen Iphonen paikannus äänimerkillä toimii? 2 iPhone-keskustelu ja tukikeskus
uTorrent ei ala lataamaan 8 Aloittelijoiden P2P-ongelmat
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 252 Vapaata keskustelua
iPhone 12 netti ongelma 15 iPhone-keskustelu ja tukikeskus
Näytä lisää viestejä