Intel puolustaa Insider-tekniikkaa DRM-syytöksiltä

Kirjoittaja Manu Pitkänen, | Kommentteja (1)

Intel puolustaa Insider-tekniikkaa DRM-syytöksiltä
Intel kertoi hiljattain Sandy Bridge -prosessoreidensa julkaisun myötä, että niihin on rakennettu Insider-ominaisuus, joka mahdollistaa HD-suoratoistovideoiden kopiosuojauksien rautatason purun. Tähän asti elokuvayhtiöt eivät ole olleet innokkaita kehittämään suoratoistopalveluita kopiosuojausten toimivuuteen liittyvien epävarmuustekijöiden vuoksi.

Intel Insider-teknologia sai kuitenkin nopeasti osakseen voimakasta kritiikkiä. Sitä on verrattu DRM-suojaukseen. Lisäksi uhkaavana skenaariona pidetään sitä, että suoratoistopalvelut alkavat käyttämään Insideria niin paljon, että Intel kahmaisee markkinajohtajan paikan itselleen HD-suoratoistopalveluiden kopiosuojausteknologiassa. Tällöin vaarana on se, että suoratoistopalvelut eivät toimi minkään muun valmistajan prosessoreilla kuin Intelin.


Intel yrittää toppuutella epäilijöitä kertomalla, ettei yhtiöllä ole mitään muita aikeita kuin tarjota suojattu yhteys HD-suoratoistolle. Intelin Josh Newman kertoi vielä, että Insiderin ei ole tarkoitus olla DRM-suojaus, eikä sen ole tarkoitus rajoittaa sisällön käyttöä. Elokuvayhtiöt voivat itse päättää DRM-suojausten käytöstä. Newmanin mukaan Insider luo elokuvien suoratoistolle sellaisen suojaustason, että elokuvayhtiöt voivat turvallisin mielin alkaa kehittämään omia palveluitaan.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

1 kommentti

Gilbertt
Gilbertt
Taas kerran piraatit pääsevät helpommalla. Mikäs siinä.

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Perseilyketju. 2328 Vapaata keskustelua
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 266 Vapaata keskustelua
Tekoäly - Yleistä keskustelua tekoälystä 88 Vapaata keskustelua
Biisiketju 5814 Vapaata keskustelua
kone sammuilee heti käynnistämisen jälkeen 70 Windows -ongelmat
Yleistä keskustelua asian vierestä 182 Vapaata keskustelua
Videoketju 453 Vapaata keskustelua
koneen päivitys+virtalähde 12 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Samsung Galaxy näytönlukitus 2 Android -keskustelu
ilmainen videoiden convertointi ohjelma 7 Videon muuntaminen toiseen formaattiin
Näytä lisää viestejä