Sony julkaisi uuden Pro-mallin PlayStation 4 -pelikonsolista

Kirjoittaja Panu Roivas,

Sony julkaisi uuden Pro-mallin PlayStation 4 -pelikonsolista
Sony julkaisi odotetusti PlayStation Meeting 2016 -tapahtumassa uuden entistä tehokkaamman PlayStation 4 Pro -pelikonsolin.

Sonyn mukaan Pro-malli kuuluu edelleen samaan sukupolveen kuin samalla uusittu edullisempi PS4-malli, mutta tarjoaa muun muassa yli kaksinkertaisen suorituskyvyn, mikä mahdollistaa entistä korkeammat resoluutiot kuten 4K:n. Lisäksi tuettuna on myös HDR, mikä lisätään myös vanhempiin PS4-konsoleihin firmware-päivityksellä.



PS4 Pro hyödyntää AMD:n Polaris-arkkitehtuuriin perustuvaa kustomoitua näytönohjainta. Suorittimena toimii edelleen AMD:n Jaguar-ytimet, mutta entistä korkeammalla kellotaajuudella. Pro-malli pitää sisällään myös 1 Tt kiintolevyn.

PS4-pelit toimivat suoraan Pro-mallissa, ja Sony tarjoaa keinoja siirtää nykyinen pelikirjasto ja muut tiedot vanhalta konsolilta uudelle.


Sonyn mukaan pelit tulevat käyttämään Pro-mallin suorituskykyä lähinnä 4K-resoluution saavuttamiseksi. Vaikka Pro-mallissa on selkeästi enemmän suorituskykyä, Sonyn pääarkkitehti Mark Cernyn mukaan 4K-resoluution yltäminen vaatii kuitenkin kehittäjiltä ja Sonylta yhteistyötä tehokkaampien algoritmien hyödyntämisessä, joten harvempi AAA-peli yltää 4K-resoluution natiivisti, ja resoluutio saavutetaan esimerkiksi Rainbow Six: Siegessä nähdyllä checkerboard rendering -tekniikalla.



Pro-malli ei vaadi parikseen 4K-televisiota, vaan pelit tunnistavat itse käytetyn television resoluution, ja hyödyntävät jäljelle jäävän suorituskyvyn paremmilla grafiikka-asetuksilla resoluution sijaan. Sama pätee myös PSVR-sisältöön.

PlayStation 4 Pro -malli saapuu myyntiin 10. marraskuuta alkaen 399€ hintaan.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 368 Vapaata keskustelua
Topfield TRC2400 korruptoitunut kiintolevy, SSD levy? 14 Digiboksit
Voiko Iphonessa tekstiviestin tehdä ensin luonnoksena? 2 iPhone-keskustelu ja tukikeskus
Biisiketju 5988 Vapaata keskustelua
Samsung Galaxy A15 5g ja ongelmat... 9 Android -keskustelu
Yahoo Mailiin kirjautuminen ei onnistu 9 Ajuri- ja softaongelmat
Yleistä keskustelua asian vierestä 391 Vapaata keskustelua
Tekoäly - Yleistä keskustelua tekoälystä 133 Vapaata keskustelua
Järjestelmän valvojan nimi vanhassa koneessa ja uuden läppärin murheet 93 Kannettavat tietokoneet
ongelmia mobiilinetissä 2 Laajakaistaliittymät
Näytä lisää viestejä