Edgen tärkein uudistus siirtyy ensi vuodelle

Kirjoittaja Matti Robinson,

Edgen tärkein uudistus siirtyy ensi vuodelle
Microsoft toi Windows 10:n myötä uuden merkittävästi modernimman selaimen markkinoille. Uuden Edge-selaimen on tarkoitus kokolailla korvata Internet Explorer nopeammalla ja helppokäyttöisemmällä vaihtoehdolla.

Windowsista löytyy edelleen myös Internet Explorer, joka kertoo, että Microsoft ei ole valmis siirtymään yksin Edgeen. Käyttäjät odottavatkin Edgeen vielä paljon uusia – sekä Internet Explorerista jo löytyviä – ominaisuuksia, joista kenties halutuin ovat laajennukset (extensions).

Microsoftin on tarkoitus tuoda kyseinen ominaisuus Edgeen, mutta kilpailijoista, kuten Chromesta ja Firefoxista löytyvää ominaisuutta joudutaan vielä odottamaan tovi. Microsoft on kertonut, että laajennukset saapuvat Edgelle vasta ensi vuoden puolella. Tietojen mukaan Edge kyllä saa päivityksen jo marraskuussa, mutta tuossa päivityksessä ei ole mukana laajennuksia.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Parin tonnin pelikone 7 Uutta tietokonetta ostamassa
Biisiketju 5752 Vapaata keskustelua
Windows 10 - Keskustelu 1283 Windows -ongelmat
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 230 Vapaata keskustelua
Tekoäly - Yleistä keskustelua tekoälystä 60 Vapaata keskustelua
AMD:n uudet näytönohjaimet 8 Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä
kannettava lämpötila ominaisuus 3 Kannettavat tietokoneet
Levynhallinta ja win10 9 Windows -ongelmat
Infatica P2B Network 6 Virukset ja haittaohjelmat
Windows 11 - Keskustelu 320 Windows -ongelmat
Näytä lisää viestejä