Steam lisäsi pelialustaansa musiikkisoittimen

Kirjoittaja Matti Robinson,

Steam lisäsi pelialustaansa musiikkisoittimen
Valve on julkaissut sarjan päivityksiä Steam-pelialustalleen, joilla se on tuonut muun muassa päivittyneen ulkoasun ja nyt myös odotetun musiikkisoittimen. Steamin musiikkisoitin on ollut kehityksessä pitkään ja hiljattain käytössä jo beta-testaajilla. Nyt soittimen käyttöön pääsevät kaikki Steam-käyttäjät.

Ominaisuus tekee kaikessa yksinkertaisuudessaan juuri sen mitä voi kuvitella: se toistaa musiikkia. Steam etsii MP3-muotoista musiikkia kiintolevyiltäsi tai haluamastasi hakemistosta ja toistaa sitä. Kenties tärkein ominaisuus on kuitenkin Steam Overlay -käyttöliittymästä ilman, että tarvitsee sulkea peliä tai laittaa sitä taustalle.

Musiikkia voi kuunnella myös pelien soundtrackeiltä, mikäli pelit ovat asennettuna. Steam tarjoaakin nyt Half-Life- ja Portal-pelejä 75 prosentin alennuksella ja samoille peleille saa ilmaiseksi soundtrackin.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Kannattaako päivittää? 2 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
näyttö ei saa signaalia käynnistyksessä. 27 Tietokoneen näytöt
Pelejä ilmaiseksi 207 PC:n pelit
Biisiketju 5537 Vapaata keskustelua
Perseilyketju. 2242 Vapaata keskustelua
defaultuser herjaa windowsissa 6 Ajuri- ja softaongelmat
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 139 Vapaata keskustelua
Käyttäjätunnuksen poistaminen 6 Palautetta ylläpidolle
Win10 - Win11 tiedostojen siirto 10 Windows -ongelmat
Windows 11 - Keskustelu 237 Windows -ongelmat
Näytä lisää viestejä