Uusi piiri madaltaa kynnystä siirtyä langattomaan lataukseen

Kirjoittaja Manu Pitkänen,

Uusi piiri madaltaa kynnystä siirtyä langattomaan lataukseen
Langatonta latausta tukevia puhelimia on parin viime vuoden aikana muutamia, mutta teknologia ei ole lähtenyt vieläkään kunnolla yleistymään. Kenties suurimpana esteenä on ollut se, ettei alalla ole yhtä stardardia tekniikkaa, jolla laitteiden langaton lataus voitaisiin toteuttaa. Sen sijaan markkinoilta löytyy kolme toistensa kanssa kilpailevaa ja epäyhteensopivaa menetelmää: Qi, PMA ja Rezence.

Helpotusta ongelmaan on kuitenkin luvassa, sillä Broadcomin uusi BCM59350-virranhallintayksikkö tukee kaikkia kolmea edellä mainittua standardia, jolloin langatonta latausta tukevaa puhelinta voi ladata periaatteessa millä tahansa latausalustalla. Sirun etuihin kuuluu sekin, että sillä voidaan puskea akulle tehoa korkeintaan 7,5 wattia, mikä on enemmän kuin tavallisilla latureilla. Tämän pitäisi pienentää akun lataukseen kuluvaa aikaa.

Broadcom ei paljastanut koska markkinoilla nähdään uutta sirua hyödyntäviä tuotteita, mutta ensimmäiset näytetoimitukset on lähetetty valikoiduille yhteistyökumppaneille.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Perseilyketju. 2328 Vapaata keskustelua
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 266 Vapaata keskustelua
Tekoäly - Yleistä keskustelua tekoälystä 88 Vapaata keskustelua
Biisiketju 5814 Vapaata keskustelua
kone sammuilee heti käynnistämisen jälkeen 70 Windows -ongelmat
Yleistä keskustelua asian vierestä 182 Vapaata keskustelua
Videoketju 453 Vapaata keskustelua
koneen päivitys+virtalähde 12 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Samsung Galaxy näytönlukitus 2 Android -keskustelu
ilmainen videoiden convertointi ohjelma 7 Videon muuntaminen toiseen formaattiin
Näytä lisää viestejä