Uusi piiri madaltaa kynnystä siirtyä langattomaan lataukseen

Kirjoittaja Manu Pitkänen,

Uusi piiri madaltaa kynnystä siirtyä langattomaan lataukseen
Langatonta latausta tukevia puhelimia on parin viime vuoden aikana muutamia, mutta teknologia ei ole lähtenyt vieläkään kunnolla yleistymään. Kenties suurimpana esteenä on ollut se, ettei alalla ole yhtä stardardia tekniikkaa, jolla laitteiden langaton lataus voitaisiin toteuttaa. Sen sijaan markkinoilta löytyy kolme toistensa kanssa kilpailevaa ja epäyhteensopivaa menetelmää: Qi, PMA ja Rezence.

Helpotusta ongelmaan on kuitenkin luvassa, sillä Broadcomin uusi BCM59350-virranhallintayksikkö tukee kaikkia kolmea edellä mainittua standardia, jolloin langatonta latausta tukevaa puhelinta voi ladata periaatteessa millä tahansa latausalustalla. Sirun etuihin kuuluu sekin, että sillä voidaan puskea akulle tehoa korkeintaan 7,5 wattia, mikä on enemmän kuin tavallisilla latureilla. Tämän pitäisi pienentää akun lataukseen kuluvaa aikaa.

Broadcom ei paljastanut koska markkinoilla nähdään uutta sirua hyödyntäviä tuotteita, mutta ensimmäiset näytetoimitukset on lähetetty valikoiduille yhteistyökumppaneille.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Vanha Windows XP uudempaan kannettavaan 3 Windows -ongelmat
Nokia 5 TA-1053 muistikortti, asetukset ja sovellutukset 13 Android -keskustelu
Windows XP 32- bit 64- bit koneeseen 11 Windows -ongelmat
Kannattaako päivittää? 2 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
näyttö ei saa signaalia käynnistyksessä. 27 Tietokoneen näytöt
Pelejä ilmaiseksi 207 PC:n pelit
Biisiketju 5537 Vapaata keskustelua
Perseilyketju. 2242 Vapaata keskustelua
defaultuser herjaa windowsissa 6 Ajuri- ja softaongelmat
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 139 Vapaata keskustelua
Näytä lisää viestejä