Microsoft lipsautti: Surface Pro 3 saattaa olla tulossa jo

Kirjoittaja Manu Pitkänen,

Microsoft lipsautti: Surface Pro 3 saattaa olla tulossa jo
Microsoftin tuotetukisivustolle on ilmestynyt ohje, josta löytyy maininta toistaiseksi julkistamattomasta Surface Pro 3 -tabletista (ohjetta on päivitetty, maininta poistettu). Kyseessä voi olla kirjoitusvirhe, mutta lähestyvän Surface-tilaisuuden vuoksi artikkeli on nostattanut spekulaatioita uudesta Pro-tabletista.

Ohjelmistojätin odotetaan esittelevän toukokuun 20. päivänä pidettävässä tilaisuudessa 7,5-tuumaisen Surface-tabletin. Huhutietojen mukaan laitteessa käytettäisiin Qualcommin Snapdragon-järjestelmäpiiriä. Cnetin lähteiden mukaan tilaisuudessa nähtäisiin myös uusi Intelin suorittimeen perustuva tabletti. Suorittimen kerrotaan sijoittuvan Intelin uuteen Haswell Refresh -mallistoon, johon on tehty energiankulutukseen liittyviä optimointeja.


Cnetin mainitsema tabletti voi hyvinkin olla nimeltään "Surface Pro 3".

Viime syksynä julkistetut uudet Surface Pro 2- ja Surface 2 -tabletit eivät ole onnistuneet nostamaan Microsoftin tablet-liiketoimintaa plussan puolelle.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Biisiketju 5789 Vapaata keskustelua
Perseilyketju. 2313 Vapaata keskustelua
Windows 11 - Keskustelu 365 Windows -ongelmat
Tekoäly - Yleistä keskustelua tekoälystä 83 Vapaata keskustelua
Win 11 asennus herjaa suojattua käynnistystä 6 Windows -ongelmat
Näyttis ongelma? 2 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Miten kadonneen Iphonen paikannus äänimerkillä toimii? 2 iPhone-keskustelu ja tukikeskus
uTorrent ei ala lataamaan 8 Aloittelijoiden P2P-ongelmat
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 252 Vapaata keskustelua
iPhone 12 netti ongelma 15 iPhone-keskustelu ja tukikeskus
Näytä lisää viestejä