Microsoft lipsautti: Surface Pro 3 saattaa olla tulossa jo

Kirjoittaja Manu Pitkänen,

Microsoft lipsautti: Surface Pro 3 saattaa olla tulossa jo
Microsoftin tuotetukisivustolle on ilmestynyt ohje, josta löytyy maininta toistaiseksi julkistamattomasta Surface Pro 3 -tabletista (ohjetta on päivitetty, maininta poistettu). Kyseessä voi olla kirjoitusvirhe, mutta lähestyvän Surface-tilaisuuden vuoksi artikkeli on nostattanut spekulaatioita uudesta Pro-tabletista.

Ohjelmistojätin odotetaan esittelevän toukokuun 20. päivänä pidettävässä tilaisuudessa 7,5-tuumaisen Surface-tabletin. Huhutietojen mukaan laitteessa käytettäisiin Qualcommin Snapdragon-järjestelmäpiiriä. Cnetin lähteiden mukaan tilaisuudessa nähtäisiin myös uusi Intelin suorittimeen perustuva tabletti. Suorittimen kerrotaan sijoittuvan Intelin uuteen Haswell Refresh -mallistoon, johon on tehty energiankulutukseen liittyviä optimointeja.


Cnetin mainitsema tabletti voi hyvinkin olla nimeltään "Surface Pro 3".

Viime syksynä julkistetut uudet Surface Pro 2- ja Surface 2 -tabletit eivät ole onnistuneet nostamaan Microsoftin tablet-liiketoimintaa plussan puolelle.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Biisiketju 5752 Vapaata keskustelua
Parin tonnin pelikone 6 Uutta tietokonetta ostamassa
Windows 10 - Keskustelu 1283 Windows -ongelmat
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 230 Vapaata keskustelua
Tekoäly - Yleistä keskustelua tekoälystä 60 Vapaata keskustelua
AMD:n uudet näytönohjaimet 8 Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä
kannettava lämpötila ominaisuus 3 Kannettavat tietokoneet
Levynhallinta ja win10 9 Windows -ongelmat
Infatica P2B Network 6 Virukset ja haittaohjelmat
Windows 11 - Keskustelu 320 Windows -ongelmat
Näytä lisää viestejä