Samsung esitteli 55-tuumaisen Super OLED TV:n

Kirjoittaja Panu Roivas, | Kommentteja (5)

Samsung esitteli 55-tuumaisen Super OLED TV:n
Kuten viime viikolla jo uumoiltiin, Samsung esitteli juuri CES-messuilla pressitilaisuudessaan uuden 55-tuumaisen Super OLED TV:n, joka tulee myyntiin myöhemmin tänä vuonna.

Samsung kutsuu uutta paneelia Super OLEDiksi koska se ei käytä paneelissaan värien muodostamiseen valkoisia OLEDejä ja värisuodattimia, vaan pikselit muodostuvat värillisistä OLEDeistä.

Uudesta OLED-TV:stä löytyy myös Samsungin muiden vuoden 2012 huippumallien tapaan tuplaydinsuoritin, joka tarjoaa suorituskykyä kaikille uusille SMART TV -ominaisuuksille ja stereoskooppisellle 3D:lle.

Samsung lisää televisioihin myös sisäänrakennetut webbikamerat ja mikrofonit sekä eleentunnistuksen (gestures), ja ääniohjaus on vahvasti edustettuna tulevan vuoden älytelevisioissa.

Samsung kertoi Super OLED TV:n tulevan myyntiin myöhemmin tänä vuonna, mikä tarkoittanee vuoden jälkimmäistä puoliskoa. Hintaa ei vielä paljastettu.



Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

5 kommenttia

Tnoi
Tnoi
tuplaydinprossu telkkarissa? :D Näköjään eletään niitä aikoja että pian pääsee jääkaappiakin kellottamaan.
Viestiä on muokattu sen lähettämisen jälkeen. Viestiä on muokattu viimeksi 10. tammikuuta, 2012 @ 8:53
KIPPO76
KIPPO76
Hinta kiinnostais kun olis tänä vuonna uuden tv:n osto ja juuri 55" mutta pahoin pelkään että hinta on se 3x oma (2500€) budjetti :)
TUHKANE
TUHKANE
1@ huutonaurua.
FinPhenom
FinPhenom
Originally posted by KIPPO76:
Hinta kiinnostais kun olis tänä vuonna uuden tv:n osto ja juuri 55" mutta pahoin pelkään että hinta on se 3x oma (2500€) budjetti :)
Budjettisi on 2,5k€ vai tuon telkun? Jos telkun hinta on tuo, niin se on jo halpa. Mutta toivottavasti on alle 3k€ näin alkuun, niin vuosi kaksi eteenpäin ja sen saa tonnilla ja se on meidän seinällä...

Tällä hetkellä tykki, mutta jotenkin tekisi mieli hommata iso TV.
hannibal_pjv
hannibal_pjv
Sellaiset 10k€ se hinta luultavasti täällä suomenmaassa lienee. Pari vuotta lisää ja sen saattaa noita saattaa saada sinne 3k@ tuntumaan.

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
En pääse kirjatumaan Microsoft tilille enkä outlookiin 10 Windows -ongelmat
Yleistä keskustelua asian vierestä 252 Vapaata keskustelua
Biisiketju 5934 Vapaata keskustelua
Handbraken suodattimet 3 Ajuri- ja softaongelmat
uusi kannettava 3 Uutta kannettavaa ostamassa
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 338 Vapaata keskustelua
Miten varmistaisin, että vastaanotan Dolby Vision -ohjelmaa? 7 Muuta keskustelua kotiteatterista
Topfield CRC-1400 korvaava kaukosäädin 2 Digiboksit
Unhanded Exception at 00000000 ilmoitus 14 Ajuri- ja softaongelmat
Thunderbird Sähköposti ja vCard kortti 3 Ajuri- ja softaongelmat
Näytä lisää viestejä