Belkiniltä WiDi-adapteri

Kirjoittaja Manu Pitkänen,

Belkiniltä WiDi-adapteri
Lisälaitevalmistaja Belkin on tänään julkistanut ScreenCast TV -WiDi-adapterin. Sen avulla HDMI-yhteensopivan laitteen kuvaa voidaan streamata langattomasti toiseen WiDi-tuelliseen laitteeseen.

Intelin kehittämä Wireless Display -teknologia on saanut heikonlaisesti tuulta purjeisiinsa, mutta uusia lisälaitevalmistajia näyttäisi hiljalleen tulevan markkinoille. Suurin ongelma WiDin kannalta on se, että järjestelmä on kallis ja kankea käyttää eli se ei tue avoimia standardeja. AMD onkin ilmoittanut tuovansa lähiaikoina edistyksellisemmän tekniikan, joka toimii selvästi suuremman laitekannan piirissä.

Belkinin 129 dollarin hintainen sovittimen ansiosta käyttäjä voi siirtää esimerkiksi HD-tasoista videomateriaalia langattomasti läppäristä toisessa huoneessa sijaitsevaan televisioon.

Valitettavasti teknologia ei ole vielä yleistynyt niin paljoa, että markkinoilla olisi tarjolla laitteita sisäänrakennetulla WiDi-tuella. Tämän vuoksi adapterit ovat toistaiseksi ainoa keino rakentaa kodin sisäinen WiDi-järjestelmä.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Biisiketju 5727 Vapaata keskustelua
Yleistä keskustelua asian vierestä 146 Vapaata keskustelua
Android Samsung s-posti viestit 5 Android -keskustelu
Sony Xperia 2 Android -keskustelu
Uusi Outlook-sovelluksen pakkoasennuksen esto. 14 Käyttäjien tekemät oppaat
Hotmail Microsoft viesti 5 Virukset ja haittaohjelmat
Samsung Galaxy A34 sulkeminen 3 Android -keskustelu
Kuvien liittäminen Galleriasta 2 Android -keskustelu
Perseilyketju. 2278 Vapaata keskustelua
Brave selain 3 Windows -ongelmat
Näytä lisää viestejä