Belkiniltä WiDi-adapteri

Kirjoittaja Manu Pitkänen,

Belkiniltä WiDi-adapteri
Lisälaitevalmistaja Belkin on tänään julkistanut ScreenCast TV -WiDi-adapterin. Sen avulla HDMI-yhteensopivan laitteen kuvaa voidaan streamata langattomasti toiseen WiDi-tuelliseen laitteeseen.

Intelin kehittämä Wireless Display -teknologia on saanut heikonlaisesti tuulta purjeisiinsa, mutta uusia lisälaitevalmistajia näyttäisi hiljalleen tulevan markkinoille. Suurin ongelma WiDin kannalta on se, että järjestelmä on kallis ja kankea käyttää eli se ei tue avoimia standardeja. AMD onkin ilmoittanut tuovansa lähiaikoina edistyksellisemmän tekniikan, joka toimii selvästi suuremman laitekannan piirissä.

Belkinin 129 dollarin hintainen sovittimen ansiosta käyttäjä voi siirtää esimerkiksi HD-tasoista videomateriaalia langattomasti läppäristä toisessa huoneessa sijaitsevaan televisioon.

Valitettavasti teknologia ei ole vielä yleistynyt niin paljoa, että markkinoilla olisi tarjolla laitteita sisäänrakennetulla WiDi-tuella. Tämän vuoksi adapterit ovat toistaiseksi ainoa keino rakentaa kodin sisäinen WiDi-järjestelmä.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Microsoft 365 Basic lataus koneelleni 4 Windows -ongelmat
Biisiketju 5924 Vapaata keskustelua
Tekstiviestikeskuksen SMSC-numeron manuaalinen vaihtaminen 5 Android -keskustelu
Ohjelmat koneessani win 10 6 Windows -ongelmat
googlelta outo sähköposti 2 Windows -ongelmat
Windows 10 varmuuskopionti 6 Windows -ongelmat
Uusi päivitys pakottaa ottamaan Face ID:n käyttöön 7 iPhone-keskustelu ja tukikeskus
Windows 10 jatkoaika 50 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Disney+ - ei pääsyä suomalaiselle sivulle! 14 Yleistä keskustelua digitaalisesta videosta
Windows 11 - Keskustelu 395 Windows -ongelmat
Näytä lisää viestejä