Belkiniltä WiDi-adapteri

Kirjoittaja Manu Pitkänen,

Belkiniltä WiDi-adapteri
Lisälaitevalmistaja Belkin on tänään julkistanut ScreenCast TV -WiDi-adapterin. Sen avulla HDMI-yhteensopivan laitteen kuvaa voidaan streamata langattomasti toiseen WiDi-tuelliseen laitteeseen.

Intelin kehittämä Wireless Display -teknologia on saanut heikonlaisesti tuulta purjeisiinsa, mutta uusia lisälaitevalmistajia näyttäisi hiljalleen tulevan markkinoille. Suurin ongelma WiDin kannalta on se, että järjestelmä on kallis ja kankea käyttää eli se ei tue avoimia standardeja. AMD onkin ilmoittanut tuovansa lähiaikoina edistyksellisemmän tekniikan, joka toimii selvästi suuremman laitekannan piirissä.

Belkinin 129 dollarin hintainen sovittimen ansiosta käyttäjä voi siirtää esimerkiksi HD-tasoista videomateriaalia langattomasti läppäristä toisessa huoneessa sijaitsevaan televisioon.

Valitettavasti teknologia ei ole vielä yleistynyt niin paljoa, että markkinoilla olisi tarjolla laitteita sisäänrakennetulla WiDi-tuella. Tämän vuoksi adapterit ovat toistaiseksi ainoa keino rakentaa kodin sisäinen WiDi-järjestelmä.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Biisiketju 5915 Vapaata keskustelua
ulkoiset tekstitykset DVD:lle VLC-soittimessa (tms)? 1 Videon toisto
Windows 11 update 11 Windows -ongelmat
Tekoäly - Yleistä keskustelua tekoälystä 96 Vapaata keskustelua
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 324 Vapaata keskustelua
Outlookin pikakuvakkeen lisääminen työpöydälle? 5 Windows -ongelmat
Onnistuuko prossun vaihto i7-6700 => i5-14600 7 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
ProCaster 65A900H 65" Ultra HD Android LED (2020) 5 Televisiot
Ohjain: AMDRyzenMasterDriver.sys? 17 Ajuri- ja softaongelmat
Windows 10 jatkoaika 49 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Näytä lisää viestejä