ViewSonicilta edullinen 3D-taskuvideokamera

Kirjoittaja Manu Pitkänen, | Kommentteja (1)

ViewSonicilta edullinen 3D-taskuvideokamera
ViewSonic tuo markkinoille edullisen 3D-taskuvideokameran. 3DV5-mallinimellä kulkeva kamera tulee noin 250 dollarin hintaluokkaan. Kameran erikoisuus on 2,4-tuumainen autostereoskooppinen näyttö, joten kuvattujen videoiden 3D-vaikutelman saa kameran ruudulta ilman erillisiä 3D-laseja.

Edullisen hinnan kääntöpuolena on se, että kamera ei yllä kuin korkeintaan 720p-resoluutioiseen teräväpiirtokuvaan. Lisäksi sisäistä muistia ei löydy kuin 10 megatavua, joten videot on tallennettava SD-kortille. 3DV5:ssä on HDMI- sekä USB-liitännät ja sen mukana toimitetaan kahdet anaglyfiset lasit, jotta 3D-vaikutelman saisi tavalliselta tietokoneen tai television ruudulta katseltaessa. Kameran akku latautuu USB-portin kautta. 3D-videon lisäksi kameralla voi ottaa tavallista kaksiulotteista videota ja valokuvia.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

1 kommentti

tonttila
tonttila
Taidan ostaa kolmen tonnin 3d telkkarin ja kuvailla kesälomareissuni nyt sitten 3d:nä jota on niin kiva näytellä kaikille... Tai sitten en!

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Android, haittaohjelmien poisto virustorjunta 3 Virukset ja haittaohjelmat - HijackThis -logit
Miten gmailista saa poistettu kaikki lukemattomat viestit kerralla? 2 Vapaata keskustelua
Järjestelmän valvojan nimi vanhassa koneessa ja uuden läppärin murheet 47 Kannettavat tietokoneet
ohjeita koiranetsintään 4 Vapaata keskustelua
Videoketju 469 Vapaata keskustelua
Biisiketju 5969 Vapaata keskustelua
Yleistä keskustelua asian vierestä 332 Vapaata keskustelua
Dvd r dl levy ja poltto ohjelmat 24 Ajuri- ja softaongelmat
Adobe reader asennus ongelma 9 Ajuri- ja softaongelmat
Tekoäly - Yleistä keskustelua tekoälystä 102 Vapaata keskustelua
Näytä lisää viestejä