Applen MacBookit voivat siirtyä pian OLED-näyttöihin

Kirjoittaja Manu Pitkänen,

Applen MacBookit voivat siirtyä pian OLED-näyttöihin
Apple saattaa siirtyä Mac-tietokoneissaan OLED-näyttötekniikkaan, uutisoi korealainen ETNews. Apple käyttää jo iPhoneissa ja Apple Watchissa jo OLED-näyttöjä, mutta iPadeissa ja Maceissa on pysytty vielä perinteisemmässä LCD-teknologiassa.

Syy OLED-tekniikkaan siirtymisessä Maceissa ja iPadeissa saattaa liittyä Applen tekemiin lupauksiin OLED-paneeleiden hankintamääriin liittyen. Kun iPhonien kysyntä laski äkisti Yhdysvaltojen ja Kiinan kauppasodan takia, jäi Apple äkillisesti velkaa Samsungille OLED-hankinnoissa. Tätä velkaa Apple voisi kuitata käyttämällä OLED-paneeleita iPadeissa ja Maceissä.

Siirtymä OLEDiin ei ole MacBookien kohdalla välttämättä kovin pitkäikäinen, sillä Applen huhutaan petaavan jo myös siirtymistä mini-LED-näyttöihin vuonna 2021. Apple voisi myös kuitata velkaansa Samsungille käyttämällä iPhone XR:n seuraajassa OLED-näyttöä.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Valokuidun saatavuus eri puolilla Suomea 22 Laajakaistaliittymät
Hyvät tarjoukset-ketju 1230 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Microsoft Edge - Keskustelu 45 Windows -ongelmat
DB25 rinnakkaisportin asennus uudempaan työkoneeseen? 2 Tulostimet, näppäimistöt ja muut oheislaitteet
Biisiketju 5432 Vapaata keskustelua
Pelejä ilmaiseksi 170 PC:n pelit
Pelien siirtäminen ulkoiselle kovalevylle? 7 Kannettavat tietokoneet
Hauskat kuvat 5 Vapaata keskustelua
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 97 Vapaata keskustelua
Instagramin uudet ominaisuudet 14 Yleistä keskustelua kännyköistä
Näytä lisää viestejä