Windows 10:n käyttöliittymä uudistuu taas – Tältä se tulee näyttämään

Kirjoittaja Manu Pitkänen, | Kommentteja (3)

Windows 10:n käyttöliittymä uudistuu taas – Tältä se tulee näyttämään
Microsoft uudisti käyttöjärjestelmänsä käyttöliittymää rajusti Windows 8:ssa – ehkä liiankin paljon, sillä Windows 10:ssä muutamissa keskeisissä seikoissa peruuteltiin takaisin Windows 7 -aikakauteen.

Windows 7 -vaikutteita on tulossa takaisin vielä lisää Project NEONiksi kutsutun ohjelmistohankkeen myötä. Project NEON ei uudista Windows 10:n käyttöliittymää mitenkään radikaalisti, mutta se tuo mukanaan Windows 7:stä tutut läpinäkyvyysefektit, joita aiotaan kuitenkin hyödyntää hieman eri tavalla. Asiasta uutisoi MSPowerUser.

Läpinäkyvyyttä käytettiin Windows 7:ssä lähinnä sovellusikkunoiden otsikkopalkissa ja tehtäväpalkissa, mutta Windows 10:ssä läpinäkyvyys tuodaan osaksi navigaatioelementtejä. Esimerkiksi sivunavigaatiopalkki voi olla kokonaan läpinäkyvä, minkä lisäksi sovelluksen sisäiset elementit voidaan määrittää läpikuultaviksi. Applen macOS-käyttöjärjestelmässä läpinäkyvyyttä hyödynnetään hieman samalla tavalla.


Uutiskuvassa läpikuultavuutta on käytetty hyväksi Groove-musiikkisovelluksen sivunavigaatiopalkissa. Lisää esimerkkejä uudesta käyttöliittymästä löytyy MSPowerUserin uutisesta.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

3 kommenttia

muppis
muppis
Ainoa pelko tässä päivityksessä on, että tungetaan ne pakko-ohjelmat takaisin mitä olen poistanut.
Viestiä on muokattu sen lähettämisen jälkeen. Viestiä on muokattu viimeksi 7. tammikuuta, 2017 @ 12:52
v1gor
v1gor
Originally posted by muppis:
Ainoa pelko tässä päivityksessä on, että tungetaan ne pakko-ohjelmat takaisin mitä olen poistanut.
Viime päivityksen yhteydessä uudelleenkäynnistyksen jälkeen hävisi kirjautumisikkuna. Vain safe-moden kautta (johon ei kympissä pääsekään kovin suoraviivaisesti) sain asetettua automaattikirjautumisen jolloin hävinneellä ikkunalla ei enää väliä.

Mitäköhän seuraava päivityssessio rikkoo? Kun tämä kymppiasennus menee käyttökelvottomaksi, on windowskäyttöhistoriani siinä.
muurari
muurari
Minulla on jo ne kaikki Windows 7 -vaikutteet nykyisessä "seiskassani".

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Valokuidun saatavuus eri puolilla Suomea 22 Laajakaistaliittymät
Hyvät tarjoukset-ketju 1230 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Microsoft Edge - Keskustelu 45 Windows -ongelmat
DB25 rinnakkaisportin asennus uudempaan työkoneeseen? 2 Tulostimet, näppäimistöt ja muut oheislaitteet
Biisiketju 5432 Vapaata keskustelua
Pelejä ilmaiseksi 170 PC:n pelit
Pelien siirtäminen ulkoiselle kovalevylle? 7 Kannettavat tietokoneet
Hauskat kuvat 5 Vapaata keskustelua
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 97 Vapaata keskustelua
Instagramin uudet ominaisuudet 14 Yleistä keskustelua kännyköistä
Näytä lisää viestejä