AMD:n odotettujen Fury-grafiikkaohjainten tiedot paljastuivat

Kirjoittaja Manu Pitkänen,

AMD:n odotettujen Fury-grafiikkaohjainten tiedot paljastuivat
Jo pidemmän aikaa grafiikkapiireissä on pidätelty hengitystä AMD:n uusien teholuokan Fiji-grafiikkaohjainten julkistuksen toivossa, mutta odotus ei jatku enää kovin kauaa, sillä ohjaimet on tarkoitus esitellä maailmalle 16. kesäkuuta.

E3-messujen yhteydessä järjestettävässä tilaisuudessa esitävien ohjaimien nimiksi paljastui jo tovi sitten Radeon Fury sekä Radeon Fury X. Molemmat ohjaimet asettuvat AMD:n malliston kärkipäähän – Radeon R9 390X:n yläpuolelle – joten ne eivät tule lähtemään kaupasta ihan halvalla. WCCFTechin julkaisemien teknisten tietojen perusteella uudet Fury-piirit tulevat myös olemaan melkoinen loikka eteenpäin Radeon R9 290X:ään nähden.

Vahvistamattomien tietojen mukaan perusmallisessa Fury-ohjaimessa olisi 56 GCN-laskentayksikköä, joihin on pakattu kaikkiaan 3584 Stream-ydintä ja 224 tekstuuriyksikköä. Tehokkaammassa Fury X:ssä on taas 64 GCN-yksikköä eli 4096 Stream-ydintä ja 256 tekstuuriyksikköä. Radeon R9 290X:ssä GCN-yksikköjä on 44 kappaletta ja Stream-ytimiä 2816 kappaletta. Molemmissa Fury-piireissä käytetään GDDR5-grafiikkamuistin korvaajaksi suunniteltua HBM-muistia neljän gigatavun verran.


Laskentatehoa Fury-ohjaimissa olisi 7,2 ja 8,6 TFLOPSin verran, minkä perusteella ohjaimet asettuvat samaan teholuokkaan kuin GeForce GTX Titan X:kin. Tähän lopputulemaan päädytään myös Videocardz.comin julkaisemissa 3DMark-testituloksissa.


Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Pelien siirtäminen ulkoiselle kovalevylle? 1 Kannettavat tietokoneet
Hauskat kuvat 5 Vapaata keskustelua
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 97 Vapaata keskustelua
Biisiketju 5429 Vapaata keskustelua
Instagramin uudet ominaisuudet 14 Yleistä keskustelua kännyköistä
Valokuidun saatavuus eri puolilla Suomea 21 Laajakaistaliittymät
Pelejä ilmaiseksi 168 PC:n pelit
Ulefone Armor x7 pro 3 Android -keskustelu
Uutta pöytäkonetta ostamassa, hyvä käytetty tai mahd. uusi 40 Uutta tietokonetta ostamassa
Eka koneenkasaus lähestyy, miielipide setupista? 11 Uutta tietokonetta ostamassa
Näytä lisää viestejä