Debian 8 päivittyi turvallisempaan ja vakaampaan versioon

Kirjoittaja Valtteri Ahonen,

Debian 8 päivittyi turvallisempaan ja vakaampaan versioon
Debian-projekti on julkaissut uuden version käyttöjärjestelmäpaketistaan. Versio 8.1 paikkaa kipeitä tietoturva-aukkoja ja korjailee muitakin ongelmia.

Uusi versio on vain pakettipäivitys, eikä nykyisten Debian 8 -käyttäjien tarvitse siis asentaa järjestelmäänsä kokonaan uudestaan. Myös vanhat asennusmediat käyvät edelleen sellaisenaan, kunhan asennuksen jälkeen muistaa ajaa päivityksen.

Debian 8.1 korjaa aukkoja muun muassa MySQL- ja VirtualBox-paketeista. Mukana on myös iso kasa muita bugikorjauksia.

Debian on Linux-pohjainen ilmainen käyttöjärjestelmä, joka lukeutuu suosituimpien Linux-järjestelmien joukkoon muun muassa Ubuntun ohella.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Pelikoneen päivitys? 3 Uutta tietokonetta ostamassa
Biisiketju 5427 Vapaata keskustelua
Gtx1060 yhteensopivuus 3 Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 96 Vapaata keskustelua
Win11 upgrade-päivitys vai uusi kone? 24 Uutta tietokonetta ostamassa
Microsoft Edge - Keskustelu 40 Windows -ongelmat
Pelejä ilmaiseksi 167 PC:n pelit
Hyvät tarjoukset-ketju 1227 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Steam Deck 19 Kaikki muut pelikonsolit
Windows 11 - Keskustelu 227 Windows -ongelmat
Näytä lisää viestejä