Intel ja Micron hyppäävät mukaan 3D NAND -muisteihin

Kirjoittaja Manu Pitkänen,

Intel ja Micron hyppäävät mukaan 3D NAND -muisteihin
Intel ja Micron ovat esitelleet omaa 3D NAND -tekniikkaa, joka mahdollistaa muistisolujen pinoamisen päällekkäisiin tasoihin. Samsung julkaisi ensimmäisen kuluttajille suunnatun kolmiulotteisella tekniikalla valmistetun SSD-muistin viime vuonna.

Intelin ja Micronin kehittämät 3D NAND -muistit tulevat saataville 32 gigatavun (MLC) ja 48 gigatavun (TLC) siruina. Pienemmän kapasiteetin sirujen näytetoimitukset ovat jo alkaneet valikoiduille yhteistyökumppaneille, kun taas TLC-piirien kohdalla samaan vaiheeseen päästää myöhemmin keväällä. Sirujen avulla purukumipaketin kokoisiin SSD-asemiin voidaan Intelin mukaan mahduttaa 3,5 teratavun edestä tallennustilaa. Normaaliin 2,5 tuuman asemaan tallennuskapasiteettia saadaan yli 10 teratavun verran.

Massatuotanto alkaa todenteolla näillä näkymin tämän vuoden lopulla, joten aivan heti kohta Intel ja Micron eivät uhkaa Samsungin muisteja – tosin Samsung ei ole tähänkään asti kaupitellut muistipiirejään, vaan se on myynyt sen 3D-muistisiruja käyttäviä SSD-asemia.


Myös Toshiba on liittynyt 3D-muistipiirien valmistajien joukkoon. Yhtiö kertoi aloittaneensa 48 tasosta koostuvien 16 gigatavun sirujen (MLC) näytetoimitukset.

Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Valokuidun saatavuus eri puolilla Suomea 21 Laajakaistaliittymät
Pelejä ilmaiseksi 168 PC:n pelit
Ulefone Armor x7 pro 3 Android -keskustelu
Uutta pöytäkonetta ostamassa, hyvä käytetty tai mahd. uusi 40 Uutta tietokonetta ostamassa
Biisiketju 5428 Vapaata keskustelua
Eka koneenkasaus lähestyy, miielipide setupista? 11 Uutta tietokonetta ostamassa
Hyvät tarjoukset-ketju 1228 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Ulkomokkula MC7010 ja yhteyden hitaus 17 WLAN ja lähiverkot
Pelikoneen päivitys? 3 Uutta tietokonetta ostamassa
Gtx1060 yhteensopivuus 3 Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä
Näytä lisää viestejä