Sonyn lopettamat VAIO-tietokoneet tekivät paluun

Kirjoittaja Matti Robinson,

Sonyn lopettamat VAIO-tietokoneet tekivät paluun
Sony myi VAIO-tietokoneita valmistaneen osastonsa helmikuussa Japan Industrial Partnersille. Uuden japanilaisomistajan alaisuudessa VAIO-tietokoneet ovatkin saaneet jatkoa ja esittäytyvät nyt uuden omistajan alaisuudessa.

Sony fokusoi yrityksen tietoteknisen osaamisen mobiiliin ja päätti lähteä PC-bisneksestä helmikuun alusta lähtien. JIP:lle myyty osasto jatkoi kuitenkin VAIO-tietokoneiden kanssa ja uusi VAIO Corporation onkin esitelly VAIO Fit (alapuolella) ja VAIO Pro -tietokoneet (yläpuolella).

Vaikka Sony ei laitteita valmista, eikä niissä komeile enää Sonyn logot, niin silti japanilaisjätti on päättänyt ottaa ne oman myymälänsä valikoimiin. VAIO Corporation työllistää vain 240 henkilöä ja Sonylla on yrityksestä 5 prosentin vähemmistöosuus, kertoo The Verge. Tietoa laitteiden saapumisesta esimerkiksi Eurooppaan ei ole.


Hardware.fi päivän diilit sähköpostiisi!

Tilaa ilmainen uutiskirjeemme ja saat aina tiedon, kun löydämme jonkin huikean tarjouksen nettiä selatessamme:

Kommentoi uutista

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Keskustelu Viestejä Keskustelualue
Pelejä ilmaiseksi 171 PC:n pelit
Valokuidun saatavuus eri puolilla Suomea 22 Laajakaistaliittymät
Hyvät tarjoukset-ketju 1230 PC:n rautaan liittyvä keskustelu
Microsoft Edge - Keskustelu 45 Windows -ongelmat
DB25 rinnakkaisportin asennus uudempaan työkoneeseen? 2 Tulostimet, näppäimistöt ja muut oheislaitteet
Biisiketju 5432 Vapaata keskustelua
Pelien siirtäminen ulkoiselle kovalevylle? 7 Kannettavat tietokoneet
Hauskat kuvat 5 Vapaata keskustelua
Ukraina keskustelu - Venäjän hyökkäys Ukrainaan 97 Vapaata keskustelua
Instagramin uudet ominaisuudet 14 Yleistä keskustelua kännyköistä
Näytä lisää viestejä