Rekisteröidy | Kirjaudu sisään

Kingston leikkaa SSD-asemien hintoja

Kirjoittaja Teemu Laitila @ 6.2.2012 18:11 Kommentteja (3)

Kingston leikkaa SSD-asemien hintoja Taiwanilainen Digitimes kertoo, että muistivalmistaja Kingston suunnittelee laskevansa kaikkien NAND Flash -muistia käyttävien tuotteidensa hintoja jopa 15 prosentin verran.
Kingstonilta kerrotaan Digitimesin mukaan, että hinnoittelumuutosten taustalla on koko alan siirtyminen pienempiin 2X nm ja 19 nm valmistusprosesseihin. Piirien kutistumisen myötä yhdeltä piikiekolta saadaan aiempaa enemmän piirejä, mikä kasvattaa tuotantomääriä.

SSD-asemien ja muiden NAND Flash -muistiin perustuvien tuotteiden kysyntä on kuitenkin jäänyt alkuvuonna odotettua pienemmäksi, mikä kasvaneiden tuotantomäärien kanssa saattaa aiheuttaa ylitarjontaa, Digitimesin lähteet kertovat.

Kingston vahvistaa Digitimesille tulevat hinnoittelumuutokset, mutta ei ota kantaa tarkkoihin lukuihin. Jos yhtiö päätyy huhuttuun 15 prosentin hintojen leikkaamiseen, esimerkiksi 128 gigatavun SSD-asemien hinnat alkavat lähennellä dollaria gigatavulta.

Lisää uutisotsikoita

Edellinen Seuraava Kirjoita kommentti

3 kommenttia

16.2.2012 20:32

No jo on aikakin!
Edukkaita SDD asemia on odoteltu jo kotva ja jos yksi valmistaja lähtee tuolle tiellä, niin muidenkin on seurattava. Tähän saakkahan kysyntää pienempi tarjonta on pitänyt hinnat korkealla, nyt ilmeisesti alkaa olla jo tarvetta hintakilpailulle.

26.2.2012 20:47

Odotin että HDD asemien tulvalisä saisi valmistajat siirtymään SSD asemiin ja kysynnän lisääntymiseen, mutta näin ei ole nähtävästi käynyt.

37.2.2012 19:42

Ilmeisesti kävi niin, että konekauppa vain hyytyi ja siirtymää ssd maailmaan ei tapahtunut ainakaan vielä...

Kommentoi uutista

Mikäli sinulla ei ole vielä Tom's Hardware Suomi-käyttäjätunnusta, syötä allaolevaan kaavakkeeseen toivomasi käyttäjätunnus sekä sähköpostiosoitteesi. Lähetämme sinulle jälkikäteen aktivointilinkin antamaasi sähköpostiosoitteeseen.

Mikäli sinulla on jo ennestään Tom's Hardware Suomi-käyttäjätunnus, kirjaudu sisään seuraavan välilehden kautta.

Kirjaudu sisään käyttäen Tom's Hardware Suomi -käyttäjätunnustasi tai sähköpostiosoitettasi.

Lihavointi Kursiivi Punainen väri Lainaus Koodi Lisää kuva Lisää linkki




Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Uutisarkisto

Sisältösyötteet

Tuoreimmat uutiset RSS-syötteenä
Lisää Googlen kotisivullesi
Lisää My Yahoo! -palveluun
Lisää MyMSN -palveluun
Lisää Netvibes -palveluun

Tietokone nopeammaksi -opas