Rekisteröidy | Kirjaudu sisään

AMD esitteli kilpailijaa Atomeille

Kirjoittaja Teemu Laitila @ 8.9.2010 10:25 Kommentteja (3)

AMD esitteli kilpailijaa Atomeille Ostettuaan ATI:n AMD ilmoitti aikovansa kehittää uuden tyyppisiä prosessoreita, joissa näytönohjaimen toiminnallisuus olisi täysin integroitu prosessoriin. AMD kutsui uusia prosessoreita Accelerated Processing Unit -nimellä (APU) ja koko integrointistrategian nimeksi annettiin Fusion.
Fusion-projektin tuotteista on kuultu jo aiemmin ja työpöytäkäyttöön suunniteltujen APU:den olisi tarkoitus ilmesty joskus ensi vuoden puolella. Nyt AMD on kuitenkin esitellyt kannettaviin laitteisiin suunniteltuja Fusion-prosessoreita, joilla on potentiaalia tarjota Intelin Atomeille vakavasti otettavaa kilpailua. Asiasta kerrotaan useilla uutissivustoilla.

Uudet Ontario ja Zacate nimellä tunnetut mobiiliprosessorit perustuvat AMD:n uusimpaan Bobcat-arkkitehtuuriin ja ne on valmistettu GlobalFoundriesin 40 nm:n valmistusprosessilla. Niissä on molemmissa kaksi Bobcat-ydintä sekä DirectX 11 -yhteensopiva näytönohjain joka tukee UVD 3.0 -videodekoodausta, eli se kykenee purkamaan 1080p-tason videokuvaa. Siruille on integroitu myös DDR3-muistiohjain.

Zacaten TDP-arvoksi on ilmoitettu 18 W ja se on tarkoitettu erittäin ohuisiin sekä halvemman hintaluokan kannettaviin, kun Ontario kilpailee suoraan Atomien kanssa 8 W:n TDP-arvolla ja se on tarkoitettu netbook/nettop-koneisiin. Atomeihin verrattuna Ontariolle antaa kilpailuetua sen Out-of-Order-tekniikka ja huomattavasti tehokkaampi näytönohjain. Nykyiset Atom-prosessorit kykenevät purkamaan enintään 720p-resoluution videokuvaa.

Uusia Fusion APUjen odotetaan saapuvan OEM-valmistajille ensi vuoden ensimmäisellä neljänneksellä.


Kuvassa oletettavasti Ontario


Edit:Korjattu valmistusprosessin kokoluokka 40 nm:n.

Lisää uutisotsikoita

Edellinen Seuraava Kirjoita kommentti

3 kommenttia

18.9.2010 11:22

Hmmm... tästä on tullut tihkumalla niin monenlaista tietoa. Olin käsityksessä, että ensimmäiset Fusionit valmistettaisiin vanhalla arkkitehtuurilla (mikä sen nimi nyt olikaan, ei siis kuitenkaan Bobcatilla). Ja oliko asia vielä niin, että ne olisivat 45nm:n prosessilla tuotettuja?

28.9.2010 12:20

Llano tulee olemaan 32nm, Ontario on 40nm bulk -tekniikalla. Ontariossa on uusi Bobcat-arkkitehtuuri ja Llanossa käytetään Phenomeista tuttuja päivitettyjä Deneb-ytimiä.

38.9.2010 20:06

Pitää hankkia kun ilmestyy.

Kommentoi uutista

Mikäli sinulla ei ole vielä Tom's Hardware Suomi-käyttäjätunnusta, syötä allaolevaan kaavakkeeseen toivomasi käyttäjätunnus sekä sähköpostiosoitteesi. Lähetämme sinulle jälkikäteen aktivointilinkin antamaasi sähköpostiosoitteeseen.

Mikäli sinulla on jo ennestään Tom's Hardware Suomi-käyttäjätunnus, kirjaudu sisään seuraavan välilehden kautta.

Kirjaudu sisään käyttäen Tom's Hardware Suomi -käyttäjätunnustasi tai sähköpostiosoitettasi.

Lihavointi Kursiivi Punainen väri Lainaus Koodi Lisää kuva Lisää linkki




Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Uutisarkisto

Sisältösyötteet

Tuoreimmat uutiset RSS-syötteenä
Lisää Googlen kotisivullesi
Lisää My Yahoo! -palveluun
Lisää MyMSN -palveluun
Lisää Netvibes -palveluun

Tietokone nopeammaksi -opas